Dieta ucznia z mukowiscydozą

single-image

Podstawowymi elementami leczenia mukowiscydozy, oprócz codziennej fizjoterapii, są dieta wysokoenergetyczna i bogata w białko, suplementacja witaminami i odpowiednia podaż preparatów zawierających enzymy trzustkowe. Większość chorych na mukowiscydozę ma niewydolną trzustkę. W efekcie tego bardzo często dochodzi do zaburzeń wchłaniania tłuszczu i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz zwiększone jest zapotrzebowanie na energię.

Dodatkowo, w wyniku wadliwego działania kanałów chlorkowych, następuje nieprawidłowe wydzielanie soli w pocie, dlatego chorzy muszą uzupełniać jej braki, dodając większe ilości soli do spożywanych produktów.

Dieta dzieci z mukowiscydozą charakteryzuje się głównie tym, że:

  • jest wysokokaloryczna, wysokobiałkowa, wysokotłuszczowa. Uczniowie mogą przynosić specjalne odżywki w płynie (dieta w płynie);
  • musi być bogata w sól, dlatego ich pokarmy mogą zawierać w większych ilościach sól kuchenną oraz do wypijanych płynów i spożywanych posiłków może być dodawana stężona sól w płynie;
  • podczas posiłków mogą zażywać leki, w tym, niezbędne do procesu trawienia, enzymy trzustkowe (zobacz sekcję leki).

W przypadku posiłków ze szkolnej stołówki może być potrzebna dodatkowa konsultacja z dietetykiem (chorzy mają zwykle przygotowany swój program dietetyczny).

Przeczytaj:

Wybrane dla Ciebie
Czytaj dalej