Plakaty: Szkoła przyjazna chorym na mukowiscydozę

Plakaty kampanii społecznej „Szkoła przyjazna chorym na mukowiscydozę” można pobierać i bezpłatnie udostępniać w formie elektronicznej bądź drukowanej.

2018

Mukowiscydoza to choroba, którą widać w szkole. W zamkniętej społeczności szkolnej dzieci bardzo szybko dostrzegają chorobę. Dzieci chore na mukowiscydozę często dużo kaszlą, często łapią infekcje i z tego powodu nie uczęszczają regularnie do szkoły, nie zawsze mają dobrą kondycję. Ze względu na problemy z trzustką, bywają chudsze od pozostałych dzieci, a czasem w przypadku leczenia sterydami (w aspergiliozie) mają obrzęki i przyrost masy ciała. Czasem na klatce piersiowej widać uwypuklenie – port naczyniowy, na brzuchu PEGa, blizny po operacjach w wieku niemowlęcym. Czasem mukowiscydozie już w wieku szkolnym towarzyszy cukrzyca, astma oraz inne choroby.

Dlatego tak bardzo ważne jest zrozumienie i akceptacja dla chorych i ich choroby. Potrzebne jest zrozumienie, że mukowiscydoza nie jest chorobą zakaźną i nikt sobie nie zasłużył na wyzywanie od „gruźlików”, „chudzielców” i „cieniasów”.

W 2017 zainicjowaliśmy akcję „Szkoła przyjazna dla chorych na mukowiscydozę”, która pokazała jak wielka jest skala problemu w Polsce. Jak wiele dzieci jest dyskryminowanych z powodu swojej choroby. W 2018 roku kontynuujemy akcję. Końcem stycznia rozpoczynamy nowe działania integracyjne i edukacyjne w wybranych placówkach szkolnych.

Mukowiscydozy nie trzeba się wstydzić! Ucząc o mukowiscydozie, możemy też zdobyć zrozumienie i akceptację.

#MukoOdpowiedzialni

 

2017

Szkoła przyjazna chorym na mukowiscydozę
Szkoła przyjazna chorym na mukowiscydozę. Plakat kampanii w roku 2017.
Szkoła przyjazna chorym na mukowiscydozę. Plakat kampanii w roku 2017.
Szkoła przyjazna chorym na mukowiscydozę. Plakat kampanii w roku 2017.