Mukowiscydoza bezpieczna dla innych dzieci

single-image

Ćwiczące dzieci w szkoleMukowiscydoza to choroba genetyczna. Nie można jej nabyć czy się nią zarazić. Chory nie stanowi żadnego istotnego zagrożenia dla innych dzieci. Z mukowiscydozą się rodzimy. Jest ona zapisana w naszych genach.

Kaszel, jeden z objawów mukowiscydozy, nie powinien być powodem niepokoju nauczycieli i dzieci w klasie czy szkole.

Wadliwie działający gen CFTR u osób z mukowiscydozą prowadzi do różnych nieprawidłowości. W efekcie tego podstawowym zaburzeniem u chorych jest wytwarzanie w ich organizmie zbyt gęstego i lepkiego śluzu, który jest trudny do odkrztuszenia. Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina bardzo często wywołuje odruch kaszlu.  Taki kaszel nie jest objawem infekcji, a zwykłym mechanizmem obronnym obciążonych płuc.

Zdarza się, że dziecko z mukowiscydozą wstydzi się swojej choroby. Bojąc się odrzucenia, bardzo często powstrzymuje kaszel, żeby nie zwracać na siebie uwagi rówieśników. Dlatego niezwykle ważne jest uświadamianie dzieci w szkole, do której uczęszcza uczeń z mukowiscydozą, czym jest ta choroba i jakie są jej objawy, by mogły zrozumieć, że chory kolega czy koleżanka, są tacy sami jak oni i nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia.

Przeczytaj:

Wybrane dla Ciebie
Czytaj dalej